Jakie są najważniejsze objawy ciąży?

Symptomy ciąży
Pierwsze symptomy ciąży, jakie jest w stanie odnotować kobieta są wyjątkowo różnorakie i u każdej kobiety mogą one następować w innym czasie, z innym natężeniem czy częstotliwością. Do tego wystąpienie objawów wskazujących na ciążę może wynikać z różnorakich powodów, całkiem niezwiązanych z zajściem w ciążę, o czym musimy pamiętać. Niemniej warto lepiej poznać parę podstawowych symptomów ciąży, aby być w stanie poznać ewentualne zajście w nią.
Bez wątpienia najważniejszym przejawem ciąży jest brak miesiączki. Jeśli kobieta miesiączkuje regularnie to wystąpienie dużych opóźnień może wskazywać na to, iż jest się w ciąży. Naturalnie brak miesiączki nie musi być powiązany jedynie z zajściem w ciążę. Czynniki, które są w stanie wywołać jej opóźnianie są bardzo urozmaicone, można przytoczyć w tym miejscu chociażby stres, zmianę trybu życia bądź niewłaściwe żywienie. Jeśli jednakże okres spóźnia się znacznie, wówczas powinniśmy skorzystać z testu ciążowego.
Wśród najróżniejszych przejawów wskazujących na zajście w ciążę, pierwsze objawy ciąży znakomicie znane bardzo wielu osobom to też nudności oraz wymioty, za których przebieganie odpowiedzialny jest gwałtowny wzrost hormonów ciążowych. Najczęściej pierwsze wymioty występują około czwartego tygodnia ciąży, w związku z tym jeśli nudności i wymioty męczą nas niedługo po stosunku, po którym zakładamy, że mogło dojść do zapłodnienia, w takim przypadku nie trzeba traktować ich jako pewnego symptomu zajścia w ciążę.
Objawy ciąży są dodatkowo w bezpośredni sposób powiązane z humorem. Przemęczenie, apatia lub zmiany humoru bardzo często pojawiają się u kobiet, które zaszły w ciążę. Zwykle zwraca się uwagę na zmiany nastroju, które podyktowane są znaczącymi zmianami hormonalnymi, przez które kobieta potrafi popadać w skrajne nastroje – od śmiechu do płaczu. Nie możemy niemniej zapominać, iż tego typu objawy mogą brać się z innych przeróżnych czynników, np. napiętego trybu życia, zbliżającą się miesiączką lub kłopotami w życiu prywatnym.
Opisując różne objawy ciąży należy poza tym napomknąć o zwiększonej wrażliwości piersi, zgadze oraz częstszym oddawaniu moczu. Piersi stają się powiększone i nawet delikatny dotyk potrafi sprawiać ból. Natomiast bardzo częste oddawanie moczu bierze się z powiększającej się macicy, która naciska na pęcherz moczowy. Jeśli chodzi zaś o uciążliwe zgagi, to niewątpliwie warto zwrócić na nie uwagę, przede wszystkim pod warunkiem, że wcześniej tego typu dolegliwość nam nie dokuczała.